Jsou dřevostavby neekologické?

V tomto příspěvku chci reagovat na dotaz od paní M, který byl reakcí na můj článek: Nevýhody dřevostaveb – většina informací je zavádějících.

„Slyšela jsem, ze dřevostavby jsou neekologické, protože jsou napuštěné různými impregnanty proti hořlavosti, plísním apod. a tak je nejde potom jen tak kompostovat, nebo spálit, protože kvůli tomu vypouští nebezpečné zplodiny.

Další věcí je, že se prý tyto impregnanty uvolňují nejen ven, ale i dovnitř domu, takže to pak lidé žijící uvnitř všechno dýchají. Aby se tomu zabránilo, musí se hodně, opravdu hodně větrat. Zajímalo by mne, jestli na to existuje nějaká studie. Ráda bych si ji přečetla.“

Nejprve děkuji za výborný dotaz.

Na problematiku bych se podíval ve 3 rovinách:

1. Škodlivé materiály pro lidské zdraví obecně

V České Republice není možné používat při výstavbě rodinných domů materiály, které by byly v rozporu s regulativy, tedy nejrůznějšími stavebními, hygienickými normami atd. V tomto případě použije li výrobce, stavitel atd. závadné materiály, nechová se správně. Troufám si říci, že takových výrobců na českém trhu moc nenajdete.

2. Škodlivé materiály pro lidské zdraví u dřevostaveb vs. u zděných systémů

Platí bod 1., k tomu bych dodal, že pokud hrozí riziko použití závadných materiálů u dřevostaveb, potom hrozí tedy i u ostatních typů výstavby. Zaměřím se např. na obkladové systémy stěn v interiéru. Na konstrukce většiny dřevostaveb jsou instalovány sádrokartony popř.dřevo, ale ty samé materiály jsou přece používány i ve zděných stavbách např. v podhledech, v podkrových atd., mimochodem, na většinu podkrovních bytů i u zděných rodinných domů lze nahlížet jako na dřevostavbu.

Napadá mě otázka: Je škodlivější tmel na sádrokarton, barvy na dřevo nebo vnitřní omítky ve zděné budově? Tuto otázku uvádím k zamyšlení.

Větším rizikem pro obyvatele mohou, podle mého názoru, býti některé výrobky pořízené následně do bytu, než tedy samotný dům, ať už se jedná o zděný či dům na bázi dřeva. Vybaví se mi např. „levný“ nábytek, dále různé „levné“ měkčené plastové výrobky na stěnu atd.

Pro zajímavost uvedu, že existuje sádrokartonová deska jménem AirActive, která některé tyto škodliviny umí pohlcovat. Nakonec tedy může být dřevostavba naopak proaktivní při ochraně zdraví.

3. Ekologické materiály, ekologické stavby a zátěž staveb na životní prostředí

Do této chvíle jsem psal o škodlivosti staveb na lidské zdraví, další téma, kterého se dotaz dotýká, můžeme nazvat: Do jaké míry mohou být materiály použité na dřevostavby „ekologické“? Podle mého názoru je jedno, zda se zabýváme dřevostavbou či zděnou stavbou, v praxi se používají materiály řekněme šetrnější a méně šetrné k ŽP. Dnes již existuje velké procento lidí, kteří se při výstavbě svých domů snaží použít ekologičtější materiály. Osobně mohu samozřejmě popsat případy dřevostaveb, kde se jedná zejména o ekologické izolace na bázi dřeva.

Pro představu vyjmenuji základní materiály, které používáme při výstavbě našich dřevostaveb:

  • Dřevo sušené ( bez impregnace),
  • dřevo syrové impregnované na střešní laťování ( stejně jako u zděných staveb),
  • kamenná vlna,
  • skelná vlna,
  • lehké izolace na bázi dřeva,
  • konstrukční dřevoštěpkové desky OSB superfinish ECO,
  • dřevěný profil sušený,
  • hliníkový profil,
  • sádrokarton,
  • parobrzdné folie, které se však používají ve velmi malém množství oproti ostatním materiálům,
  • podlahový polystyren ( bohužel má podstatně dražší alternativy).

 

Zajímavé je že, většina materiálů se používá i u zděných systémů byť v různých poměrech. Ano lze jistě stavět ekologičtěji.V poslední době, v rámci naší firmy opouštíme systém difuzně uzavřených systémů s fasádním polystyrenem, avšak výhradně z důvodu „ekologického“, protože jiné důvody uváděné na internetu se nám nepotvrdily. Je tedy na Vás na klientech a na nás dodavatelích, jaké materiály budeme volit a jak ekologicky se budeme chovat.

Shrnutí: Obecně dřevostavby podle mého názoru rozhodně nejsou zdravotně závadné a mohou býti šetrné k životnímu prostředí, pokud to žádá klient a nabídne výrobce. To samé samozřejmě platí i pro zděné systémy. Vždycky je dobré prověřit si u vybraných dodavatelů, jaké materiály a systémy používají , popř. se dále informovat.

Ať se daří!